Ha új tetoválást tervez, fel kell készülnie arra a tényre, hogyhogy ez nagymértékben megzavarja az edzéstervedet. A friss tetoválások és a sport nem illenek össze. Ezért az első néhány hétben kerülnie kell bizonyos tevékenységeket, hogy elkerüljehogy ne sérüljön meg az új tetoválásod, vagy ne okozzon egészségügyi komplikációkat.
Miért van ez így? És tényleg nem végezhetek semmilyen fizikai tevékenységet az új tetoválásommal? Ezekre a kérdésekre a válaszokat és a friss tetoválással rendelkezőknek szóló gyakorlati ajánlásokat a mai cikkünkben találja meg.
A tetoválásoknak gyógyulniuk kell
Kezdjük az alapokkal. A tetoválás nagyon megviseli a bőrünket, hiszen a tetoválás során számtalan apró szúrt seb sérti annak épségét. Ezért atetovált bőrnek elegendő időre van szüksége a gyógyuláshoz. Ellenkező esetben két kellemetlen dolgot kockáztatunk. Az első az esetleges fertőzés veszélye. Ha a be nem gyógyult tetoválási sebek baktériumokkal kerülnek kapcsolatba, kellemetlen egészségügyi problémáknak nézhetünk elébe. Bár első pillantásra talán nem úgy tűnik, az edzőtermek és más sportlétesítmények tele vannak baktériumokkal. Az izzadás is növeli a baktériumok sebre kerülésének kockázatát, ami egy újabb ok, amiért nem tanácsos friss tetoválással edzeni.
A másik nagy kockázat, amit vállalsz, ha úgy döntesz, hogy friss tetoválással sportolsz, az a tetoválás sérülése. Amíg a tetoválás teljesen be nem gyógyul, addig a súrlódás és a mechanikai sérülések miatt visszafordíthatatlanul tönkremehet. Ez pedig tényleg nem éri meg. Ne felejtsd el azt sem, hogy a ruházat sportolás közben dörzsölődik a bőrhöz. Az esetek túlnyomó többségében nem is vagyunk ennek tudatában, de egy friss tetoválás esetében ez nagyon káros hatással lehet.

Mennyi időt kell várnom?
Az, hogy mennyi időt kell várnod, mielőtt újra teljes edzésmódba állhatsz, sok tényezőtől függ. Az első a tetoválás mérete és elhelyezkedése. Nagy különbség van ugyanis egy kis és egyszerű tetoválás az alkarodon és egy bonyolult, az egész hátadat beborító tetoválás között. A gyógyulási idő mindkét esetben teljesen más lesz. Attól is függ, hogy milyen módszerrel készült a tetoválás. A kézi tetoválás általában gyorsabban gyógyul, mint a hagyományos gépi tetoválás, mivel kevésbé invazív. Természetesen az is nagy szerepet játszik, hogy milyen sportot szeretnél űzni. Ha egyszerűen csak szeretsz mozogni, és megelégszel a hosszú sétákkal, akkor nem kell olyan sokat várnod, mint például annak, aki versenyszerűen úszik.
Végül, de nem utolsósorban attól is függ, hogy a tested milyen gyorsan tud megbirkózni a tetoválással. Ez többek között attól is függhet, hogy ez-e a legelső tetoválása, vagy már volt néhány. Tehát mindig tartsd magad ahhoz, amit a tetoválóművészed mondott neked. Minden tetoválás egyedi, és egy tapasztalt tetoválóművész tudja a legjobban megbecsülni, hogy mennyi idő alatt gyógyul be. Arra azonban számíts, hogy általában körülbelül 2 hétig kell eltöltened nagyobb sportolás nélkül.
Mit kell feltétlenül kerülni?
Míg egyes tevékenységek nem jelentenek olyan nagy gondot (ezekre mindjárt rátérünk), másokat mindenképpen kerülni kell. Ezek közül az első a már említett úszás. Valójában egy friss tetoválás esetén kerülni kell a vízben való tartózkodást (a zuhanyozás rendben van, ha megteszi a szükséges óvintézkedéseket). Ennek oka a megnövekedett fertőzésveszély. Ugyanez vonatkozik egyébként a szaunákra is, ahol szintén nagy a kockázat. A friss tetoválással rendelkező személynek kerülnie kell a napon való sportolást is. Ellenkező esetben fennáll a veszélye annak, hogy a tetoválás elhalványul, mielőtt begyógyulna, és ezt biztosan nem szeretné.
Ugyanakkor van egy általános szabály, amely szerint kerülni kell az olyan tevékenységeket, amelyek jobban igénybe veszik a tetovált testrészt. Ha tetoválás van a karodon, akkor az edzőteremben csak olyan gyakorlatokat végezz, amelyek nem érintik a karodat. A probléma akkor merülhet fel, ha például a hátadon van tetoválásod. Ezek ugyanis más testrészek edzése során is ki vannak téve súrlódásnak és jelentős izzadásnak, ami nem kívánatos.

Mit tegyek, ha nem tudok edzeni?
Két hét testmozgás nélkül egyesek számára szinte a világ végének tűnhet. Szerencsére ez nem olyan hosszú idő, hogy bármilyen negatív hatással legyen a formádra. Mégis, ha nem bírja ki, hogy ennyi ideig nem edz, van néhány lehetősége. Az első a séta. Mielőtt bármilyen edzésbe belevágnál, teszteld, hogyan reagál a tetoválásod egy hosszabb sétára. Egy kis idő elteltével könnyű core edzéssel is kezdhet. Ha kisebb tetoválásod van, és az elhelyezkedése megengedi, idővel más területek edzését is elkezdheted. Ebben az esetben azonban számolnia kell azzal, hogy többet fog izzadni, ezért ne siettesse a dolgot. Én személy szerint azt javasolnám, hogy ezt az időt használd pihenésre. Ha egész évben edzésben voltál, két hét különösebb erőfeszítés nélkül elég jó időszak lehet.És amint a tetoválás begyógyul, rengeteg energiával és nagyobb kedvvel is visszatérhetsz az edzéshez.
Mit lehet leszűrni a cikkből?
A tetoválás gyógyulási folyamatát semmiképpen sem szabad alábecsülni. Ezért vigyázz, hogy ne siettesd el. Ne feledje, hogy a testünk a tetoválást sérülésként érzékeli, amelyet valamilyen módon kezelnie kell. A be nem gyógyult tetoválás fertőzésveszélyt is jelent. Ezért tartsa be a tetoválóorvos ajánlásait, és legalább két hétig kerülje a megerőltető tevékenységeket. Ezért fontos, hogy a tetoválást jó előre megtervezze, és az edzéstervét ennek megfelelően alakítsa ki.
Ha bármilyen kérdése van a cikkel kapcsolatban, kérjük, forduljon hozzánk bátran a hozzászólásokban.
Miért bízhat bennünk?

A sport egész életemben a szenvedélyem volt, gyerekkorom óta közel áll hozzám. Sokáig elsősorban az atlétikával foglalkoztam, ami végül az edzőterembe is elvezetett. Minden jó sprinter tudja, hogy egy tizednyi rajthoz ezért több száz edzésórát kell feláldoznia. És ez a függöny mögötti, senki által nem látott fáradozás volt a legnagyobb szenvedélyem.
Minden egyes kiló az edzőteremben segített egy kicsit közelebb kerülni a célomhoz, és nagyon hamar beleszerettem az edzőterembe. Bár már nem versenyzek, a kompromisszummentes edzéshez való viszonyomban semmi sem változott.