A mai rohanó világban egyre többen küzdenek kiégés szindrómával. Ez a kezdetben feltűnésmentes pszichés állapot rövid idő alatt kiszívhatja belőled az életet és a tenni akarást. De mi is ez, hogyan lehet felismerni, mik az okai és a lehetséges megoldások? Mai cikkünkben mindezekre választ adunk. Olvasson tehát tovább.
Mi a kiégés szindróma?
A kiégés szindrómát először 1974-ben írta le Herbert J. Herbert amerikai pszichoanalitikus. Freudenberger, aki a Journal of Social Issues című folyóiratban megjelent írásával megalapozta a további kutatásokat.
A pszichológiai állapotot 2019-ben hivatalosan pszichológiai betegségként jegyezték be, bár egyes országokban már valamivel korábban elismerték. Leggyakrabban úgy írják le , mint hosszú távú stresszt, amelyet a munkahelyi elvárások és a tényleges eredmények közötti szakadék okoz. Vannak azonban olyan meghatározások is, amelyek a szakmai érdeklődés teljes elvesztéseként vagy a munka iránti érdeklődés fokozatos elvesztéseként említik.
Minden szakmán belül minden korosztály veszélyeztetett. Úgy tűnik azonban, hogy a fiatalok hajlamosabbak rá azokban a pozíciókban, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a felelősségre. Az utóbbi években különösen az egészségügyi dolgozókkal kapcsolatban merült fel, akik a tanulmányok szerint a leginkább veszélyeztetett csoportot alkotják.
A kiégési szindróma tünetei
Bárkit is érint a kiégés, a tünetek szinte mindig ugyanazok. Találkozunk velük:
- Érzelmi fáradtság és a munkateljesítmény fokozatos csökkenése.
- Depresszió és szorongás
- koncentrációs zavarok
- Álmatlanság
- Álmatlanság
- Szexuális zavarok
- Csökkent önbizalom
- Kábítószerrel való visszaélés (alkohol, cigaretta, esetleg drogok)
Ha a kiégés szindróma már teljes mértékben kialakult, rendkívül nehéz kezelni a mindennapi életben. Ez egy nagyon összetett időszak, amelyben gyakorlatilag minden tevékenység, nem csak a munka, korlátozott.
A kiégési szindróma okai
A kiégés okai némileg eltérőek lehetnek, de általában véve krónikus, munkával kapcsolatos stressz, amely egészségtelen életmóddal, alváshiánnyal vagy megterhelő munkakörülményekkel párosul. Gyakran olyan embereket érint, akik nem tudják megteremteni a munka és a magánélet egyensúlyát, ami végső soron a munka rovására történő önfeledtséghez vezet.
Biológiailag a kiégés szindróma ezután a kortizolszint ingadozásával és a mellékvese működési zavarával jár együtt. Egyes tanulmányok szerint még az immunrendszerben is változások és krónikus gyulladások jelentkeznek.
A kiégési szindróma szakaszai
A burnout-szindrómának összesen 4 fázisa van, amelyeken belül különböző tünetek jelentkeznek. Ezek a fázisok eleinte lassan jelentkeznek, ezért nem könnyű azonnal felismerni a kiégést. Sokan összekeverik például a tavaszi fáradtsággal, amely sok tekintetben hasonló, de általában néhány héten belül magától megszűnik.
A fázisok ebben a sorrendben következnek:
0. 1.szakasz - az ember minden erejével próbál dolgozni, de lassan eluralkodik az érzés, hogy egyszerűen nem megy.e nem tudja elérni mindazt, amit kérnek tőle, és az erőfeszítései nem hozzák meg a kívánt eredményt.
1. fázis - a munka kezdi elveszíteni a rendszerét, megjelenik a figyelemelterelés és a koncentráció hiánya, és a munka kezd "megállni". Az illető rendkívül fáradt, és a munkahelyi megbecsülés hiánya miatti frusztráció is kezd megjelenni.
2. fázis - a szorongástól a depresszióig terjedő tünetek kezdenek megjelenni, a személy viselkedése kaotikussá válik, és lassan kezdi elveszíteni az érdeklődését a munka iránt. Álmatlanság, étvágytalanság és a kábítószerrel való visszaélésre való fokozott hajlam is jelentkezik.
3. szakasz - a munka iránti lelkesedés teljesen eltűnik, az illető úgy érzi, hogy semmire sincs szüksége, és mélyebb depresszióba zuhan. A munka iránti érdeklődés teljes elvesztése, teljes kimerültség és ingerlékenység másokkal szemben.
Hogyan előzhető meg a kiégés szindróma?
A burnout-szindrómát semmiképpen sem szabad alábecsülni, mert nagyon nehéz időszakot okozhat az embernek, amitől aztán nehéz megszabadulni. A legfontosabb tehát, hogy gondoskodjunk a megelőzésről. Az alábbiakban arról lesz szó, hogy mit kell tennie annak érdekében, hogy egyáltalán ne alakuljon ki ez a betegség.
Minőségi alvás
Az alvás mindennek az abszolút alapja. Képes feltölteni a szervezet akkumulátorát, begyógyítani a kisebb sebeket, és mindenekelőtt a mély REM-fázisban csökkenti a kortizol nevű stresszhormont, amely a burnout-szindróma kitörésének legfőbb biológiai tényezője.
Ha alvásproblémái vannak, és nem tud jól aludni, próbálja ki a következőket 21 tippünk egyikét a jobb alváshoz, és próbáljon meg pihenni. Ha ezek a tippek sem működnek, próbálja ki az egyik alváskiegészítőt, amelyik természetes összetevőkkel segítenek a jó alvás előidézésében.
Munka és magánélet egyensúlya
A kiégés szindróma leggyakrabban azokat az embereket érinti, akik hajlamosak a munkamániára vagy a munkahelyi perfekcionizmusra. Ahhoz, hogy hatékonyan megelőzze, meg kell találnia a munka és a magánélet egyensúlyát. Találj időt a hobbijaidra, vegyél ki időnként szabadságot, és ne túlórázz feleslegesen. Meglátod, hogy a végén sokkal jobban fogsz koncentrálni a munkahelyeden, és ennek eredményeképpen több munkát fogsz elvégezni, mintha késő éjszakáig fent ülnél.
Vitaminok és ásványi anyagok
A vitaminok és ásványi anyagok elengedhetetlenül fontosak az általános egészségünkhöz. Nem csak a fizikai egészségről van szó. A mentális jólétet, a fáradtságot és a hangulatot befolyásoló élettani folyamatokban is alapvető szerepet játszanak.
Az ásványi anyagok közül a cink játssza a legnagyobb szerepet, mivel stabilizálja a hormonális folyamatokat a szervezetben, és a második leggyakrabban előforduló ásványi anyag a szervezetünkben. Ami a vitaminokat illeti, a C-vitamin döntő szerepet játszik a fáradtság elleni küzdelemben, amely szintén az immunrendszert is erősíti, amely a burnout-szindróma esetén károsodik. A B-vitaminok szintén döntő szerepet játszanak, mivel segítenek a szerotonin termelésében és befolyásolják a szervezet energiaanyagcseréjét. A D-vitamin természetes antidepresszánsnak is tekinthető.
Rendszeres testmozgás és testmozgás
A boldogsághormon (szerotonin) szintjét nemcsak a B-vitaminok bevitelének növelésével, hanem rendszeres testmozgással is növelheted. A mozgás pozitív hatással van a fizikai és mentális erőnlétre, és hatékonyan megelőzheti a kiégést.
Küzdhetsz ellene például kardió edzéssel, ami szintén hatékonyan csökkenti aés a mentális közérzeted is biztosan javulni fog, ahogy az alakod is javul. Természetesen a súlyzós edzés különböző formáit is beiktathatod, hogy izmaidat felépítsd. Próbáld ki például a népszerű Korte edzést.
Egészséges és minőségi étrend
A minőségi étrend elengedhetetlenül fontos az általános fizikai és mentális egészséghez, enélkül egyszerűen nem megy. Éppen ezért az étrendednek sok gyümölcsöt és zöldséget kell tartalmaznia. Az étrendnek kellően kiegyensúlyozottnak kell lennie, és a makrotápanyagok megfelelő arányát kell tartalmaznia. Kerülje a finomított cukrokat és a zsíros ételeket, amelyek általában sokkal rosszabbá teszik a fáradtságot és az általános egészségi állapotot.
Ha nem tudja magát olyan étrenddel kényeztetni, amely elegendő vitamint tartalmaz, akkor vegyen be multivitamin-kiegészítőket, amelyek segítenek helyreállítani a szervezetében lévő szintjüket. Ideális esetben azonban a lehető legtöbb vitaminforrásnak a táplálkozásból kell származnia.
Mi a helyzet, ha a kiégési szindróma már beállt?
Természetesen ideális, ha a burnout-szindróma kezelését már annak korai szakaszában elkezdjük. Fókuszáljon a környezetében lévő stresszorokra, és tanulja meg érzékelni a stresszt, és jobban tudjon vele dolgozni. A legjobb, ha elkezdi lebontani a munkáját, és olyan időszakokat hoz létre, amelyekben a munka és a szünetek váltakoznak.
Ha azonban már úgy érzi, hogy komolyabb tünetek, például depresszió vagy szorongás alakult ki Önnél, valószínűleg jobb, ha szakemberhez fordul. A legfontosabb azonban az, hogy beismerje, hogy valóban mentális problémája van. Ez semmiképpen sem szégyen, és foglalkozni kell vele, mielőtt még a fizikai egészségét is megviselné.
Miért bízhat bennünk?
Hé! Hé! Mirek vagyok, és egy kis szünetet leszámítva szinte a kezdetektől fogva a Fitnessio dolgozom. De előtte pár évig csak az edzőteremben éltem, deadlifteltem és power triatlonoztam, versenyekre jártam és nyertem pár érmet.
Talán a WUAP szövetségben elért országos rekordot értékelem a legjobban. De az edzés mellett érdekeltek az ételek és a táplálékkiegészítők is, szerettem élvezni a szabadidőmet...Szabadidőmben különböző kutatásokat és szakmai könyveket olvastam, hogy minél többet tudjak.