Bár sokan az alvást a lustasággal társítják, és az alváshiány lehet egygyakran pozitív dolognak tartják, a valóság messze nem ez. Valójában az elegendő alvás elengedhetetlen az emberi szervezet működéséhez. Ezzel szemben az elégtelen alvás számtalan negatív hatással és egészségügyi kockázattal jár, amelyek jobban befolyásolják az életünket, mint gondolnánk. Mai cikkünkben ezért részletesen megvizsgáljuk ezeket a negatív hatásokat. Szilárdan hiszem, hogy miután elolvastad, célul fogod kitűzni, hogy jól aludj.
Az alváshiány leggyakoribb okai
De először is nézzük meg, hogy valójában miért is okoz gondot az embereknek az alváshiány. Ha az alvás olyan fontos, akkor logikus, hogy mindenkinek eleget kellene belőle kapnia. Egy jó éjszakai alvás nem kerül semmibe, és közben jól kipihenheti magát. Manapság azonban a legtöbb alváshiányos ember azt fogja mondani, hogy egyszerűen nincs rá ideje. Ennek oka általában a nagyon zsúfolt napirend, a sok munkahelyi felelősség és így tovább. Ezen a problémán az sem segít, hogy a társadalom nagy része nem tartja fontosnak az alvást. Ha azt mondja a felettesének, hogy szeretne elmenni a munkahelyéről.hogy korán lefeküdhessen, nem valószínű, hogy sokat fog haladni.
Az alváshiány másik oka a mindenütt jelenlévő kék fény. Ez negatívan befolyásolja a melatonin hormon felszabadulását, ami viszont befolyásolja az elalvás sebességét. A kék fényt azonban speciális szemüveggel ellensúlyozni lehet. A legjobb kék fény elleni szemüvegek összehasonlításában tanácsokat adunk a megfelelő szemüveg kiválasztásához. A túlzott stressz is gyakori oka annak, hogy az emberek nem alszanak eleget. Ez is összefügghet például a munkahelyi vagy tanulmányi kötelezettségekkel, de az okok sokrétűek lehetnek. Ezen a ponton azt is fontosnak tartom megemlíteni, hogy az emberek azért is alszanak keveset, mert nincsenek tisztában az alvás fontosságával. Ha Ön is azok közé az emberek közé tartozik, akik nem tartják az alvást prioritásnak, akkor figyeljen a következő bekezdésekre.
Gyakran észre sem vesszük, hogy nem alszunk eleget
David Dinges, az egyik legismertebb alváskutató tanulmányában megállapította, hogy az emberek akik alváshiányban szenvednek, nem tudják pontosan felmérni, mennyire fáradtak. Az alváshiányos emberek alábecsülték fáradtságuk mértékét, és ezzel együtt jelentősen túlbecsülték kognitív képességeiket. Egyszerűen fogalmazva, nagyon nehezen tudták megbecsülni, hogy mennyire rosszul vannak a képességeik az alvásmegvonás miatt. Ami még rosszabb, ez a jelenség olyan embereknél is megfigyelhető volt, akik csak rövid távú alvásmegvonásnak voltak kitéve. Ezért az a személy, aki néhány egymást követő napon keresztül nem alszik eleget, túlbecsülheti a képességeit, példáulpéldául az utakon, és a figyelemzavar következtében közlekedési balesetet okozhat (aminek talán nem is tudatosul benne). Erre a kérdésre mindjárt rátérünk.
Ráadásul a kutatások kimutatták, hogy minél hosszabb ideig van valaki kitéve az alváshiánynak, annál inkább érezhető ez a hatás. Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy nagyon nehéz "behozni" a kimaradt alvást. Dignes tanulmánya szerint még három éjszaka korlátlan alvás sem volt elég ahhoz, hogy az emberek visszatérjenek a rendszeresen 8 órát alvó emberek szintjére. Ezért van szükség arra, hogy ne csak hétvégén, hanem a munkahét folyamán is elegendő alvást kapjunk.
Csökkent figyelem és koncentráció
Biztosan előfordult már, hogy egy kialvatlan éjszaka után kellett valamilyen koncentrációt igénylő tevékenységet végeznie. Ilyenkor élénken el tudod képzelni, hogy a szemeid folyamatosan csukódnak.A szemed és a figyelmed egyik dologról a másikra ugrál anélkül, hogy sokáig tudnál bármire is koncentrálni. Ez visszavezet minket az alváshiányos járművezetők témájához. Tudományos bizonyítékok szerint a súlyos alváshiány akár 123%-kal növeli a közúti balesetek kockázatát. Kicsit meglepőbb az a statisztika, amely szerint azok a járművezetők, akik átlagosan napi 6 órát alszanak, egész33%-kal nagyobb valószínűséggel okoznak balesetet, mint azok a járművezetők, akik napi 7-8 órát alszanak. Azonban, ahogy fentebb említettük, sokan észre sem veszik, hogy alváshiányban szenvednek, és a napi 6 óra alvás elégnek tűnhet.
Csökkent termelékenység és gyengébb teljesítmény
Az elegendő alvás elengedhetetlen a sportteljesítmény csúcsának eléréséhez. De ugyanez vonatkozik a munkahelyi vagy tanulmányi hatékonyságra is. Az alváshiányos emberek több hibát követnek el, és gyengébb a teljesítményük, mint azoknak, akik eleget alszanak. Ha tehát sok a tennivaló, paradox módon nem biztos, hogy kifizetődő, ha késő éjszakába nyúlóan időt töltesz vele. Ha ehelyett korábban feküdne le, és jobban aludna, másnap sokkal nagyobb lenne a termelékenysége. Ezzel pedig nemcsak az jár, hogy több munkát tudsz elvégezni, hanem - és ez a legfontosabb - a munka minőségének javulása is.
Ingerlékenység és hangulatingadozás
Próbáld ki újra, hogyan érezted magad, amikor utoljára nem aludtál egész éjjel. Valószínűleg egész nap nagyon fáradt voltál, de emellett valószínűleg nem voltál a legjobb hangulatban sem. Az alváshiány gyakran fokozott ingerlékenységet és érzelmileg stresszes helyzetekre való nagyobb reakciókészséget eredményez. Így egy álmatlan éjszaka után könnyen felhúzhatja magát olyasmi miatt, amire egyébként csak legyintene. Érdekes módon azonban az alváshiányos agy hajlamos arra, hogy hosszabb ideig ne őrizze meg a negatív hangulatot. Ehelyett rendszeresen váltogatja a jó és a rossz hangulatot. Ez rosszabb a környezetünkre nézve, hiszen egy alváshiányos ember lényegében egyik pillanatról a másikra többször is képes megváltoztatni a hangulatát.
Súlygyarapodás
Ha szigorú diétát követsz, és teljes erőbedobással edzel, akkor is gondoskodnod kell arról, hogy jól aludj. Az alváshiány miatt minden munkád kárba veszhet. Az alváshiány szorosan összefügg a ghrelin hormon termelésével. Ez felelős az éhségért és az étvágyért. Termelődése már egy rossz éjszakai alvás után is megnő. A ghrelin túlzott termelődésével együtt jár a leptin hormon elégtelen termelődése is. Ez utóbbi viszont azt hivatott jelezni a szervezetnek, hogy elég ételt fogyasztottunk, hogy elnyomja az étvágyat további ételek után. Az elégtelen alvás tehát tökéletes recept a kontrollálhatatlan étvágyhoz, ami az általános fáradtsággal és a mozgáshiánnyal együtt jelentős súlygyarapodáshoz vezet.
Egyéb negatív egészségügyi hatások
Az alváshiány emberi egészségre gyakorolt káros hatásainak listáját több külön könyvben is közzétették. Ezért egyelőre csak néhányat nézünk meg közülük.
Alzheimer-kór és demencia
Az Alzheimer-kór és a demencia az idősek körében a legrettegettebb betegségek közé tartozik. A nem megfelelő alvás jelentős szerepet játszhat e betegségek kialakulásában. Egyes tanulmányok szerint a jó minőségű és elegendő alvás akár 10 évvel is késleltetheti az Alzheimer-kór kialakulását. Bár a tudományos bizonyítékok még nem egyértelműek, erős érvek szólnak az elegendő alvás mellett.
Szív- és érrendszer és cukorbetegség
Tudományos vizsgálatok bizonyítják, hogy az alváshiányban szenvedő embereknél statisztikailag sokkal nagyobb az esélye a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának. Ugyanez vonatkozik az emelkedett vérnyomásra és a cukorbetegségre is. Azt is fontos megjegyezni, hogy a legtöbb tanulmány, amely ezekkel aezzel a problémával kapcsolatos vizsgálatokat egészséges szív- és érrendszerrel rendelkező fiatalokon végezték. Ezért az idősebb emberekre gyakorolt hatás, akik esetleg már szenvednek valamilyen betegségben, valószínűleg sokkal nagyobb.
Szaporodási rendszer
Az alváshiány egyik nagyon fontos, de gyakran figyelmen kívül hagyott hatása a tesztoszteronszint csökkenése. A tesztoszteronszint azonban rendkívül fontos a férfiak és különösen a sportolók számára. A tesztoszteronszint csökkenése nemcsak a rosszabb reproduktív teljesítőképességgel és a libidó csökkenésével függ össze, hanem jelentősen befolyásolja a sportteljesítményt is. Ha az eddigi érvek nem győzték meg arról, hogy az elegendő alvás valóban fontos, akkor sem érdemes félvállról venni csak a tesztoszteronszint miatt.
Immunrendszer
Mit tegyél, ha influenzás vagy? Valószínűleg a nap nagy részét az ágyban fekve töltöd, és napközben elég keveset alszol. Valójában ez a legtöbb, amit bármikor megtehetsz. Valójában nagyon szoros kapcsolat van az alvás és az immunrendszer között. Az alvásmegvonás tehát az immunrendszer csökkent reakcióját is jelenti, ami leegyszerűsítve azt jelenti, hogy gyakrabban betegszünk meg. Az alvásnak gyulladáscsökkentő hatása is van , így nem csak a megelőzésben segít.hanem pozitív hatással lehet például a bőr minőségére is.
Összefoglalva néhány szó
Az alvásmegvonás rengeteg negatív egészségügyi hatással jár. Ebben a cikkben csak néhányat néztünk meg közülük, mégis már első pillantásra világos, hogy semmiképpen sem érdemes alábecsülni a minőségi alvás előnyeit. Hiszen az alvás abszolút létfontosságú az általános egészségünk szempontjából, és hiánya komoly egészségügyi problémákat eredményezhet. Ha sportolsz, és csúcsteljesítményre törekszel, még inkább aggódnod kell a minőségi alvásért.
Ha továbbra sem akarja félvállról venni az alvást, mindenképpen változtatnia kell az életmódján. A piramis csúcsát a táplálékkiegészítők is jelenthetik, amelyeket a legjobb alváskiegészítők összehasonlításában megnézhetsz.
Ha bármilyen kérdésed van az alvással kapcsolatban, keress minket bátran az alábbi hozzászólásokban.
Miért bízhat bennünk?
A sport egész életemben a szenvedélyem volt, gyerekkorom óta közel áll hozzám. Sokáig elsősorban az atlétikával foglalkoztam, ami végül az edzőterembe is elvezetett. Minden jó sprinter tudja, hogy egy tizednyi rajthoz ezért több száz edzésórát kell feláldoznia. És ez a függöny mögötti, senki által nem látott fáradozás volt a legnagyobb szenvedélyem.
Minden egyes kiló az edzőteremben segített egy kicsit közelebb kerülni a célomhoz, és nagyon hamar beleszerettem az edzőterembe. Bár már nem versenyzek, a kompromisszummentes edzéshez való viszonyomban semmi sem változott.