Veszélyes a fehérje? Bár a tapasztalt sportolók számára teljesen felesleges kérdésnek tűnhet, a kezdők számárasportolók számára, akiknek nincs tapasztalatuk az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatban, ez a téma nagyon aktuális. Különösen idősebb emberektől (szülők, nagyszülők, barátok) hallhatják, hogy a fehérje káros, veszélyes és így tovább. Ezért érthető, hogy egyes kezdők (különösen a fiatalabbak) aggódhatnak a fehérje szedése miatt. Ebben a cikkben ezért megválaszoljuk azokat a kérdéseket, amelyek a kezdő sportolókat foglalkoztathatják a fehérjével kapcsolatban.
Mi az a fehérje?
Kezdjük a legalapvetőbb dolgokkal. Nem tudja, miből áll a fehérje, és aggódik, hogy veszélyes anyagok vannak benne? Biztosan nem kell aggódnia. A fehérjetermékek az esetek túlnyomó többségében tejsavóból készülnek, amelyet a tej melléktermékeként keletkezik a sajt és más tejtermékek előállítása során. Ezt a tejsavót kíméletesen feldolgozzák, hogy a lehető legkevesebb zsírt és szénhidrátot tartalmazza, de a lehető legtöbb fehérjét megtartja. A tejsavó alapanyag általában a fehérjeösszetétel kb. 75 %-át teszi ki. A többi főleg édesítőszer (mivel az ízesítetlen tejsavó nem túl jó ízű), ízesítőanyagok a jobb aroma érdekében, és egy nagyon tisztaés gyakran emésztőenzimeket vagy probiotikus kultúrákat is adnak hozzá, hogy a fehérje a lehető legjobban emészthető legyen. A tejsavófehérje tehát semmi olyat nem tartalmaz, amit ne találna meg a legtöbb élelmiszerben, amit általában a szupermarketben vásárol. A fehérjék előállítási folyamatáról, lebontásukról és felhasználásuk módjáról részletesebben a Whey Protein Under the Spotlight című cikkünkben olvashat.

Káros a fehérje?
A válasz erre a kérdésre egyszerű: nem. A tejsavófehérje valóban nem veszélyes vagy káros. Ha a tejből készült fehérje káros lenne, akkor magának a tejnek kellene károsnak lennie. A tejsavófehérje viszont kevesebb zsírt, szénhidrátot és laktózt tartalmaz, így valójábanemészthetőbb és hasznosabb a sportolók számára, mint a hagyományos tej. A fehérje által tartalmazott színezékek és édesítőszerek ugyanúgy jelen vannak minden olyan élelmiszerben, ami otthon a hűtőben van, és amit naponta fogyasztasz. Igaz, hogy egyes fehérjék olyan színezékeket vagy édesítőszereket tartalmaznak, amelyek nem teljesen megfelelőek. De ezek kivételes esetek, és ismétlem, ezeket az anyagokat más élelmiszerekben is megtalálod. Ezenkívül hangsúlyozni kell, hogy a fehérjékben található összes anyagnak engedélyezettnek kell lennie az Európai Unióban. Ezért nem kell aggódnia, hogy a fehérjék tiltott és káros adalékanyagokat tartalmaznak.
Fehérje és májproblémák
Az interneten időnként találkozhat olyan cikkekkel, amelyek szerint a fehérjék veszélyesek, mert veszélyeztetik a máj egészségét. A valóság azonban az, hogy a tejsavófehérje a leginkább kutatott étrend-kiegészítő. Ha bármilyen tudományos vizsgálat kimutatta, hogy a fehérje bármilyen negatív hatással lehet a máj egészségére, az mindig a hosszú távú túlhasználat eseteiben volt. Ebben az összefüggésben azonban azt kell mondani, hogya túlzott fogyasztás bárminek isés a tejsavófehérjék ebben a tekintetben nem különböznek a hétköznapi élelmiszerektől. A túlzott fehérjefogyasztásról és a vele járó kockázatokról bővebben a fehérje túladagolásról szóló cikkünkben olvashat.

Mi az anabolikus fehérje?
Elterjedt mítosz, amely gyakran kering a sportkiegészítőkkel nem ismerkedő emberek körében.A tejsavófehérje és az anabolikus szteroidok közötti állítólagos kapcsolat gyakori tévhit. Talán még az "anabolikus fehérje" kifejezéssel is találkozhatsz. Ilyen azonban nem létezik. Míg az anabolikus szteroidok valóban veszélyesek lehetnek, és használatuk határozottan nem ajánlott, a tejsavófehérje valami egészen más. A két kifejezésnek semmi köze egymáshoz, és két teljesen különböző dologról van szó.
Az sem igaz, hogy esetleg a megvásárolt fehérje tartalmazhat némi szteroidot. Mint már említettük, a fehérjék csak olyan megengedett anyagokat tartalmaznak, amelyek a normál élelmiszerekben is megtalálhatóak. Amellett, hogy ennek semmi értelme nem lenne és tiltott lenne, még csak nem is lenne nyereséges a fehérje gyártóknak ilyesmit csinálni. Miért adnának titokban olyan drága anyagokat a termékeikhez, amelyekkel végső soron pénzt veszítenének a fehérjeeladásokon?
Alkalmas-e a fehérje a gyerekeknek?
Elkezdesz edzeni, és azon gondolkodsz, hogy hány éves kortól szedhetsz fehérjét? Vagy azon gondolkodsz, hogy vegyél-e fehérjét a gyermekednek? Mivel a fehérje teljesen ártalmatlan anyagokat tartalmaz, amelyek a normál élelmiszerekben is megtalálhatóak, nincs okod aggódni amiatt, hogy árthat a gyerekeknek. Arra azonban ügyelni kell, hogy a fehérje jó, jó minőségű összetételű legyen. Másrészt úgy gondolom, hogy az esetek túlnyomó többségében nincs szükség arra, hogy a gyerekek fehérjét fogyasszanak. Hacsak nem űznek valamilyen extrém sportot, általában nem okozhat gondot nekik, hogy elegendő fehérjét vigyenek be a normál táplálékból. Ha azonban intenzíven sportolnak, és nem tudnak elegendő fehérjét bevinni a normál étrendjükből, akkor nincs okuk arra, hogy ne fogyasszanak fehérjét.

Összefoglalva
A fehérje nem szteroid. A tejsavófehérje teljesen biztonságos, nem tartalmaz olyan anyagokat, amelyeket ne találna meg a normál élelmiszerekben, amelyek rendszeresen vásárol a boltban, és az ajánlott adagolás betartása esetén nem jelent egészségügyi kockázatot. Ezért nem kell aggódnia, hogy a tejsavófehérje szedése bármilyen kárt okozhat Önnek. Éppen ellenkezőleg, segíthet a kívánt sporteredmények elérésében. Másrészről viszont nem jó ötlet úgy gondolni a fehérjére, mint valamiféle csodaelixírre, amitől automatikusan megnőnek az izmaid.
Ha nem tudod, mit kezdj a fehérjével, A megfelelő fehérjeadagolás című cikkünk segít neked : Mikor és mennyit szedjünk? A legjobb fehérjéket összehasonlító cikkünk segít kiválasztani a számodra ideális fehérjét. ha pedig szeretnél megismerkedni a piacon kapható legjobb fehérjével, olvasd el a Prom-IN CFM Pure Performance-ról szóló véleményünket.
Ha bármilyen kérdésed van a témával kapcsolatban, keress minket bátran az alábbi hozzászólásokban.
Miért bízhat bennünk?

A sport egész életemben a szenvedélyem volt, gyerekkorom óta közel áll hozzám. Sokáig elsősorban az atlétikával foglalkoztam, ami végül az edzőterembe is elvezetett. Minden jó sprinter tudja, hogy egy tizednyi rajthoz ezért több száz edzésórát kell feláldoznia. És ez a függöny mögötti, senki által nem látott fáradozás volt a legnagyobb szenvedélyem.
Minden egyes kiló az edzőteremben segített egy kicsit közelebb kerülni a célomhoz, és nagyon hamar beleszerettem az edzőterembe. Bár már nem versenyzek, a kompromisszummentes edzéshez való viszonyomban semmi sem változott.